Ana sayfa | Haberler | Vidalı Kompresör Nedir?

VİDALI KOMPRESÖR NEDİR?

vidali-kompresor-nedirKısa vidalı kompresör nedir sorunun cevabı: basınçlı hava elde etmek amacı ile kullanılan kompresör çeşididir. Başka kompresör çeşitlerine göre bir piston ya da benzeri bir donanım kullanılamaz.

Farklı olarak, birbirine geçmiş rotor çifti kullanılır. Bunun anlamı, basınçlı hava elde etmek için piston yerine birbirine geçmiş rotor çifti kullanılan kompresörlere vidalı kompresör denilir.

Kompresör çeşitlerinin dışında yapılmış olan vidalı hava kompresörü, ilk olarak 24 Mart 1978 tarihinde Almanya’da Heinrich Krigar tarafından icat edilmiştir, bu tarih içerisinde patenti alınmıştır.

Heinrich Krigar aldığı patentin ardından, tasarım konusunda da bir çok değişimler ve geliştirmeler yapmıştır.

Bu tasarımsal gelişmelerden sonra, 16 Ağustos 1978 tarihinde 2. patenti alınmıştır. Almanya Patent Ofisi’ nin kurulmasından sonra sadece 1 yıl geçmiş olmasına rağmen alınan patentler, vidalı hava kompresörü alanında ki ilk patentler olmuştur.

Heinrich Krigar aracılığı ile yapılan vidalı hava kompresörlerin tasarımları ve çizimleri, o dönemin Root Blower Rotorları ile benzerliği söz konusu da olmuştur. Fakat sarma yapma durumunda ki açılar gibi olaylar da ki farklılıklar ile bu tasarımların kendine has bir yapısı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu tasarım, yaklaşık 50 yıl kadar varlığını sürdürdükten sonra, Ljungstroms Angturbin ve Alf Lysholm tarafından daha modern olan vidalı kompresörün gelişmesine ciddi anlamda katkı sağlamış, farklı bir boyut kazandırmıştır.

Bu gelişimlerden kısa bir süre sonra yapılan çalışmalarda ki katkıları ile Lysholm birçok soruna çözüm bulmuş, erkekte ki dört lobu, dişi rotorda ki beş yivi kullanmaya başlanmıştır. 1935 tarihinde ise bu gelişmiş prensibe patent alması ile günümüz de kullanılan vidalı kompresörlerin de temelini oluşturmuşlardır.

Sönmez Kompresör, vidalı kompresör ürünleri üzerine 1991’den beri büyük deneyim kazanmıştır. Dünya devi Atlas Copco’nun satın aldığı Türk EKOMAK markasının vidalı kompresör ve diğer basınçlı hava ekipmanlarının satış ve servis hizmetini vermektedir.

Ayrıca “Vidalı Kompresör Çalışma Prensibi” sayfamızı ziyaret ederek, yağlı veya yağsız vidalı kompresörlerin çalışma prensibini öğrenebilirsiniz.

Ürünler sayfasından vidalı kompresörlerin teknik özelliklerini, detaylı görsellerini ve uluslararası baremlerini inceleyebilirsiniz.

Ekomak Marka Kompresörler

DMD SERİSİ 30C – 300C VİDALI KOMPRESÖRLER

Ekomak kompakt hava kompresörler, küçük işletmelerde ağır koşullarda yüksek verimlilik için tasarlanmıştır.

DMD C 400-1000, YENİ SERİ VİDALI KOMPRESÖR

DMD C Vidalı Kompresör: ES 4000 kontrolü ile tüm içeriğe kolay ulaşım, aksiyal fan ile sessiz, %36’sı enerji tasarrufu, stabil hız.

EKO 11 – 22 KW VİDALI KOMPRESÖRLER

Ekomak kompakt hava kompresörler, küçük işletmelerde ağır koşullarda yüksek verimlilik için tasarlanmıştır.

D-VST
EKO D-VST DEĞİŞKEN DEVİRLİ KOMPRESÖR

Eko VST Serisi Kompresörler Frekans İnvertörlüdür. Değişken Hızlı Kopmpresörler İle % 36’Ya Kadar Enerji Tasarrufu Yapmak Mümkündür.

Sosyal Medya

Satış ve servis kampanyalarımızdan faydalanmak,
kompresör sektöründen teknik bilgiler ve haberler için takip edin.

9 yıldır “en yüksek ciro” gerçekleştiren satış şampiyonuyuz!

Whatsapp Satış Hattı
Sönmez Kompresör ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!