Ana sayfa | Haberler | Vidalı Kompresör Çalışma Prensibi

Vidalı Kompresör Çalışma Prensibi

Vidalı kompresör çalışma prensibi sizlere detaylı olarak anlataya çalışacağız. Döner vidalı kompresörler, Dünya genelindeki üreticilerin çoğunun arkasındaki işçilerdir. Büyük bir bina inşaatı görürseniz ve oradaki çalışanlar bir şeyler üretiyorlarsa, imalat sürecine güç sağlayan döner bir vidalı hava kompresörü var demektir.

Bunun için iyi bir sebep var. Endüstriyel döner vidalı kompresör, % 100 çalışma döngüsüne sahiptir. Kesintisiz olarak 24 saat çalışabilir. Bu şekilde kullanıldığında daha iyi çalışır ve kompresör daha uzun ömürlü kullanmış olursunuz. Bir pistonlu kompresör, normalde daha iyi çalışıyor, fakat aralıklı bir görev döngüsü istiyor. Döner vidalı kompresör ise tüm gün durmadan sürekli olarak çalışır ve durmaya sevmez.

Doğru boyutlandırma seçimi yapıldığında döner vidalar piyasadaki en enerji verimli kompresörlerden biridir. Anahtarlar doğru boyutlandırma, uygun hava sistemi tasarımı ve akıllı kompresör kontrolüdür. Bir hava sistemi ihtiyacında dünyadaki en verimli kompresörü kullanabilirsiniz, ancak sistem ve kontrol şeması kötü tasarlanmış ise, kompresör verimli olmayacaktır.

Havayı nasıl sıkıştırdıklarından bahsedelim.

Döner Vidalı Kompresör Animasyonu
Tipik bir döner vidalı hava kompresörü, bir mahfazada bulunan birbirine geçen iki sarmal rotora sahiptir. Hava, tipik giriş valfi olarak adlandırılan ve rotorlar arasındaki boşluğa alınan bir vana ile gelir. Vidalar döndükçe havanın hacmini azaltıp, basınç artışı sağlar.

Döner Vidalar Nasıl Çalışır?

Döner Vida Çalışma Prensibi

Rotorları ve içinde bulunduğu yuvayı içeren montaja “hava ucu” veya hava yastığı denir. Bu, döner kanat, kaydırma, vida veya lob olmasına bakılmaksızın, aslında tüm döner kompresörler için doğru terminolojidir – havayı sıkışan parçaya airend denir.

Döner vidalı kompresörler yağla sızdırılabilir veya “yağsız” olabilir. Yağsız, tırnak işaretleri vardır, çünkü yağsız kompresörler yağsız hava sağlamaz (çevresindeki havada yağ vardır). Bununla birlikte, yağ içermeyen roterlerde sıkıştırma tankında yağ yoktur.

Bir yağlanmış döner vidalı kompresörde erkek rotor, hareket ettirici veya motor tarafından tahrik edilir ve dişi rotor, erkek rotor veya aslında aralarındaki yağ ince filmi ile tahrik edilir. Yağ sıkıştırma tankını kapatır ve bir soğutma sıvısı görevi görür.

Yağsız döner vidalı kompresörde, bir takım dişli, erkek ve dişi rotor arasındaki zamanlamayı kontrol eder. Odanın sızdırmazlığı için herhangi bir yağ yoktur, bu nedenle çok aşamalı olmaksızın, yağlı-yağlanan bir yağ ile mümkün olduğu kadar basınca ulaşamazsınız. Buna ek olarak soğutma yağı da yoktur, bu nedenle daha sıcak çalışırlar ve verimlilik düşer. Bu yağsız döner vidalı kompresörler genellikle özel uygulamalarla sınırlıdır. Suyu soğutucu olarak kullanan yağsız kompresörler var, ancak bunlar çok nadir.

Vidalı kompresör çalışma prensibi içinde tipik yağla yağlanan döner vidaya bir göz atalım:

Yağlı Vidalı Kompresör Çalışma Prensibi Bileşenleri

Hava yastığı sadece havayı sıkıştırmaz;

Hava / yağ karışımını sıkıştırır. Bu karışım daha sonra separatör deposu veya karter adı verilen bir tanka akar. Yağ, santrifüj kuvveti vasıtasıyla havadan ayrılır – hava, depoda etrafa döndüğünde, yağ parçalanır, çünkü yağ partikülleri, hava partiküllerinden daha ağırdır. Depoda genellikle yardımcı olan bölmeler vardır. Ayrıca, kalan yağın neredeyse tamamını çıkaran, ancak milyonda bir birkaç parça (genellikle 3 ppm) ayıran bir ayırıcı eleman var.

Buradan yağ ve hava iki ayrı yol izliyor. Hava daha sonra bir soğutucu uygulamanıza gider. Yağ, ya havaya geri dönecek ya da bir yağ soğutucu vasıtasıyla uygulamanıza gider. Genellikle, yağın sıcaklığına bağlı olarak, yağın bir yöne ya da diğer yöne yönlendiren bir termostatik valf bulunur. Kompresörün aşırı sıcak veya soğuk olmasını istemiyorsunuz. Çok sıcak çalıştırırsanız, yağı kızartır, verimliliği düşürür ve diğer bileşenleri yakarsınız. Çok soğuk çalıştırırsanız, sıkıştırılmışken havadan çıkan sıvı suyun kaynaması için yeterince sıcak olmazsınız. Yağda çok fazla sıvı su vida grubunun başarısızlığına neden olacaktır.

Genellikle kompresörün kendisini yağlayacak minimum basınç elde edilene kadar, minimum bir basınç valfı veya minimum basınç kontrol valfı var, bu da hava sistemine havanın dışarı çıkmasına izin vermez. Yağdaki kirleticileri filtreleyen bir yağ filtresi var. Ayrıca, büyük kirleticilerin içeri girmesini önlemek için bir hava filtresi bulunur. Diğer bir ortak bileşen, kompresör rölantide çalışırken eşiğin aşırı basıncını rölanti basıncına üfleyen bir (blow-down) boşaltma valfidir.

Yağsız döner parça farklı bileşenlere sahiptir. Normal şartlar altında iki hava yastığı bulunur ve hava aralarında bir ara soğutucu ile soğutulur. Genellikle her iki vida grubunun dişlileri, dişli kutusunda bulunur ve bu dişli kutusu yağlanır. Dişli kutusundan gelen yağın hava yastığı dışına çıkmasını sağlamak için bir seperatör ve pozitif basınç uygulanır. Ayırma tankı, yağ soğutucu veya termal valf yoktur, ancak diğer bileşenler genellikle oradadır.

Ekomak Marka Kompresörler

DMD SERİSİ 30C – 300C VİDALI KOMPRESÖRLER

Ekomak kompakt hava kompresörler, küçük işletmelerde ağır koşullarda yüksek verimlilik için tasarlanmıştır.

D-VST
EKO D-VST DEĞİŞKEN DEVİRLİ KOMPRESÖR

Eko VST Serisi Kompresörler Frekans İnvertörlüdür. Değişken Hızlı Kopmpresörler İle % 36’Ya Kadar Enerji Tasarrufu Yapmak Mümkündür.

EKO 11 – 22 KW VİDALI KOMPRESÖRLER

Ekomak kompakt hava kompresörler, küçük işletmelerde ağır koşullarda yüksek verimlilik için tasarlanmıştır.

DMD C 400-1000, YENİ SERİ VİDALI KOMPRESÖR

DMD C Vidalı Kompresör: ES 4000 kontrolü ile tüm içeriğe kolay ulaşım, aksiyal fan ile sessiz, %36’sı enerji tasarrufu, stabil hız.

Sosyal Medya

Satış ve servis kampanyalarımızdan faydalanmak,
kompresör sektöründen teknik bilgiler ve haberler için takip edin.

9 yıldır “en yüksek ciro” gerçekleştiren satış şampiyonuyuz!

Whatsapp Satış Hattı
Sönmez Kompresör ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!