Ana sayfa | Haberler | Hava Tankı Nedir?

Hava Tankı Nedir?

basincli-hava-tanki-katHava tankı nedir sorusuna kısaca; kompresör çıkışındaki basınç dalgalarını absorbe eden hava deposu diyebiliriz. Düzgün, aniden değişmeyen hava basıncı sağlar. Kompresör kapasitesini aşan ani hava taleplerinin karşılanabilmesi için gereken miktarda havayı depolar.

Hava deposu kapasitesi kompresör kapasitesine ve hava talebinin şekline bağlı olarak saptanır. Hava deposunun litre olarak kapasitesi vidalı kompresör ya da pistonlu kompresörün litre/saniye olarak kapasitesinin 6 katından 10 katına kadar seçilebilir. Hava deposunun ikinci faydası; hava içindeki nemin yoğuşmasını ve oluşan yoğuşumun (kondenstatın) boşaltılmasını kolaylaştırmasıdır. Nemin yoğuşması sonucunda hava deposu dibinde toplanan su traplar (otomatik tahliye aygıtları) vasıtasıyla sistem dışına atılmalıdır.

Hava deposu mümkünse o tesisdeki en soğuk yere yerleştirilmelidir. Ortam havası korozyon yapıyorsa, hava deposunun özel bir astar boya ile boyanması gerekir. Gerekirse, hava deposu yapılmadan (alınmadan) önce depo üreticisinden yada distribütöründen tavsiye istenmelidir.

Hava deposunun üzerinde emniyet valfi, manometre, kontrol deliği, boşaltma (drenaj) deliği ve tanıtıcı plaket olmalıdır (BS 5169 ve BS 6244). Deponun destek (taşıma) ayakları olmalıdır. Hava deposu basınçlı hava tesisindeki yerine depo gövdesinin tamamına erişecek ve inceleyebilecek şekilde monte edilmelidir.

Ekomak Marka Kompresörler

Basınçlı Hava Tankı
BASINÇLI HAVA TANKI

Yeterli kapasitede hava tankı, çalışma basıncını, hava debisi sürekliliğini, kompresörünüzün dengeli olmasını sağlar.

BASINÇLI HAVA KURUTUCULARI

Ekomak kompakt pistonlu hava kompresörleri, küçük işletmelerde ağır koşullarda yüksek verimlilik için tasarlanmıştır.

Basınçlı Hat Filtreleri
KOMPRESÖR FİLTRELERİ

Partiküller ile yağ damlacıklarını ve havanın sıkışmasından dolayı oluşacak su damlacıklarını sistemden uzaklaştırır ve hava üretim sisteminizi korur.

Sosyal Medya

Satış ve servis kampanyalarımızdan faydalanmak,
kompresör sektöründen teknik bilgiler ve haberler için takip edin.

9 yıldır “en yüksek ciro” gerçekleştiren satış şampiyonuyuz!

Whatsapp Satış Hattı
Sönmez Kompresör ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!